СОЁЛЫН БИЕТ БУС ӨВИЙГ ӨВЛӨН УЛАМЖЛАГЧИД
2 сар өмнө

Засгийн газрын 2019 оны 475 дугаар тогтоолын хавсралт

СОЁЛЫН БИЕТ БУС ӨВИЙГ ӨВЛӨН УЛАМЖЛАГЧИЙН ҮНДЭСНИЙ ЖАГСААЛТ

  1. 1. Эх хэл, аман уламжлал, илэрхийллүүд – 11
  2. 2. Ардын язгуур урлаг – 69
  3. 3. Уламжлалт баяр наадам, зан үйл, ёс, тоглоом наадгай, уриа дуудлага – 5
  4. 4. Байгаль, сав ертөнцийн тухай мэдлэг, уламжлалт арга ухаан – 2
  5. 5. Гар урлал – 15

Нийт 102 хүн

Билэг авьяастны нэр

Өвлөсөн өвийн төрөл

Төрсөн он

Үндсэн захиргаа

(аймаг, сум, дүүрэг)

1. Эх хэл, аман уламжлал, илэрхийллүүд

1.

Нямаагийн Анхбаяр

Тууль

1974

Увс аймгийн Наранбулаг сум

2.

Эрдэнэцогтын Баатаржав

Тууль

1972

Ховд аймгийн Чандмань сум

3.

Авирмэдийн Балдандорж

Урианхай тууль

1978

Ховд аймгийн Мөнхайрхан сум

4.

Довдонгийн БАТБАЯР

Монгол уран бичлэг

1959

Улаанбаатар хот

5.

Жаргалын Дагвасамба

Ерөөл

1951

Өмнөговь аймгийн Номгон сум

6.

Нацагийн Дамдиндорж

Туульч, Цуурч, Хөөмийч

1967

Ховд аймгийн, Дуут сум

7.

Сугирын Мөнхжаргал

Ерөөл

1959

Өмнөговь аймгийн Номгон сум

8.

Гомбын

Оргой

Ерөөл

1935

Өмнөговь аймгийн Мандал-Овоо сум

9.

Дандарын Өлзий

Халх тууль

1935

Баянхонгор аймгийн Галуут сум

10.

Дашдондогийн Цогзол

Үндэсний бөх цоллох

1947

Өвөрхангай аймгийн Бүрд сум

11.

Цэенгийн Цэрэндорж

Магтаал

1940

Өмнөговь аймгийн Баян-Овоо сум

2. Ардын язгуур урлаг

1.

Готовын

Арилд

Шагайн уухай

1947

Дундговь аймгийн Дэрэн сум

2.

Тайваны Арслан

Хотон бие биелгээ

1953

Увс аймгийн Тариалан сум

3.

Пагамын

Бааст

Захчин бие биелгээ

1946

Ховд аймгийн Булган сум

4.

Өөдөсийн Базарбат

Ардын урт, богино дуу

1952

Өвөрхангай аймгийн Баянгол сум

5.

Пүрэвдаваагийн Байгальжав

Ардын хөгжим урлал

1958

Өмнөговь аймгийн Цогт-Овоо сум

6.

Лувсанцэрэнгийн Базарваань

Хөөмий

1953

Баянхонгор аймгийн Баянбулаг сум

7.

Дурмагийн Балган

Хотон бие биелгээ

1960

Увс аймгийн Тариалан сум

8.

Өлзийн Батжаргал

Монгол ардын уртын дууг хөгжимдөх уламжлалт арга барил-Лимбэний битүү амьсгаа

1949

Өмнөговь аймгийн Даланзадгад сум

9.

Гэндэнгийн Баяртай

Дөрвөд бие биелгээ

1956

Увс аймгийн Улаангом сум

10.

Долгорын Баттөмөр

Монгол ардын уртын дуу

1949

Өвөрхангай аймгийн Хужирт сум

11.

Базарын Банзрагч

Морин хуур

1949

Баянхонгор аймгийн Бууцагаан сум

12.

Цэрэнпилийн Буянхишиг

Торгууд бие биелгээ

1951

Ховд аймгийн Булган сум

13.

Наранцогтын Буяндэлгэр

Урианхай цуур

1967

Баян-Өлгий аймгийн Буянт сум

14.

Гүзээгийн Бүүвэйбаатар

Морин хуур

1962

Увс аймгийн Тариалан сум

15.

Чойжинжавын Ваша

Лимбэний битүү амьсгаа

1955

Ховд аймгийн Эрдэнэбүрэн сум

16.

Дашзэгвийн Галсантогтох

Монгол ардын уртын дууг хөгжимдөх уламжлалт арга барил-Лимбэний битүү амьсгаа

1940

Өвөрхангай аймгийн Хайрхандулаан сум

17.

Балдангийн Даариймаа

Ардын дуу

1958

Хөвсгөл аймгийн Рэнчинлхүмбэ сум

18.

Рэнцэнгийн Даваажав

Хөөмий

1952

Ховд аймгийн Чандмань сум

19.

Алтангэрэлийн Дагзмаа

Сурын харвааны “Уухай”

1951

Хөвсгөл аймгийн, Мөрөн сум

20

Гарамын Дадьсүрэн

Уртын дуу

1942

Дундговь аймгийн Дэрэн сум

21.

Цэндийн Дондоо

Уртын дуу, Домог хууч яриа

1930

Булган аймгийн Дашинчилэн сум

22.

Гомбын Дорждэрэм

Ардын богино дуу

1929

Булган аймгийн Бугат сум

23.

Амаасүрэнгийн Доржпалам

Морин хуурын татлага

1954

Дундговь аймгийн Дэрэн сум

24.

Доржийн

Дулам

Монгол ардын уртын дуу “Дөмөн”

1936

Өвөрхангай аймгийн Өлзийт сум

25.

Рэндагвын Дулмаа

Уртын дуу

1942

Баянхонгор аймгийн Галуут сум

26.

Жамъяангийн Дүнжмаа

Уртын дуу

1952

Дундговь аймгийн Өлзийт сум

27.

Абдолдагийн Енбек

Сыбызга хөгжим

1960

Баян-Өлгий аймгийн Улаанхус сум

28.

Лувсандоржийн Жавзан

Ардын богино дуу

1945

Завхан аймгийн Цагаанчулуут сум

29.

Маасгайн

Жалх

Бие биелгээ

1934

Увс аймгийн Малчин сум

30.

Маамуугийн Жаргал

Халхын бэсрэг дуу

1931

Увс аймгийн Зүүнхангай сум

31.

Лувсангомбын Идэрбат

Морин хуур

1946

Төв аймгийн Лүн сум

32.

Гатавын

Лхагва

Баяд бие биелгээ

1939

Увс аймгийн Зүүнговь сум

33.

Равдансэдийн Лхамжав

Уртын дуу

1948

Хөвсгөл аймгийн Цагаан-уул сум

34.

Дамдингийн Лхамсүрэн

Уртын дуу, Хурх Биндэрийн аялгуу

1931

Хэнтий аймгийн Гурванбаян сум

35.

Хорлоогийн Магздай

Хотон бие биелгээ

1949

Увс аймгийн Тариалан сум

36.

Дэчинсандуйн Надмид

Ардын богино дуу

1936

Хөвсгөл аймгийн Бүрэн сум

37.

Чойжилын Намжил

Уртын дуу

1945

Баянхонгор аймгийн Гурванбулаг сум

38.

Буяндэлгэрийн Наранбат

Урианхай цуур

1984

Ховд аймгийн Дуут сум

39.

Бэгзсүрэнгийн Норовсамбуу

Уран нугаралт

1948

Завхан аймгийн Сантмаргац сум

40.

Адилбишийн Нэргүй

Уртын дуу

1956

Дундговь аймгийн Өлзийт сум

41.

Ёндонгийн Нэргүй

Морин хуур

1950

Дундговь аймгийн Дэрэн сум

42.

Баатарын Одсүрэн

Хөөмий

1949

Завхан аймгийн Алдархаан сум

43.

Шаравын Отгонбаяр

Бие биелгээ

1938

Ховд аймгийн Алтай сум

44.

Бадарын Папизан

Тува хөөмий

1957

Баян-Өлгий аймгийн Цэнгэл сум

45.

Лувсангийн Самбалхүндэв

Эвэр бүрээ хөгжим

1944

Архангай аймгийн Ихтамир сум

46.

Нанжидын Сэнгэдорж

Хөөмий

1948

Ховд аймгийн Чандмань сум

47.

Ээжээгийн Тойвгоо

Хөөмий

1952

Увс аймгийн Зүүнговь сум

48.

Загджавын Тэрбиш

Уртын дуу

1946

Говь-Алтай аймгийн Халиун сум

49.

Дамдинжавын Түвшинжаргал

Уртын дуу

1957

Өвөрхангай аймгийн Нарийнтээл сум

50.

Намсрайн Уламбаяр

Уртын дуу

1961

Ховд аймгийн Манхан сум

51.

Дангийн

Үснээ

Торгууд бий

1947

Ховд аймгийн Булган сум

52.

Содномжамцын Хишгээ

Үзэмчин ардын дуу

1933

Сүхбаатар аймгийн Эрдэнэцагаан сум

53.

Чутаагийн Хумбаа

Экил

1943

Увс аймгийн Малчин сум

54.

Рэнцэнгийн Хандсүрэн

Уртын дуу

1949

Дундговь аймгийн Баянжаргалан сум

55.

Дангаагийн Хосбаяр

Хөөмий

1971

Ховд аймгийн Чандмань сум

56.

Энхтуяагийн Хүрэлбаатар

Уртын дуу

1975

Говь-Алтай аймгийн Шарга сум

57.

Тогоончулууны Цэнд-Аюуш

Уран нугаралт

1927

Төв аймгийн Батсүмбэр сум

58.

Халтарын Цэрэнчимэд

Исгэрээ

1942

Дундговь аймгийн Луус сум

59.

Дашдоржийн Цэрэндаваа

Хөөмий

1954

Ховд аймгийн Чандмань сум

60.

Бидэрнээн Цэрэндулам

Урианхай бие биелгээ, Уртын дуу

1946

Ховд аймгийн Дуут сум

61.

Цэрэнбалжирын Цэвэгсүрэн

Лимбэний битүү амьсгаа

1975

Завхан аймгийн Тэс сум

62.

Тогтохын Цэмбэл

Бие биелгээ

1944

Ховд аймгийн Булган сум

63.

Раашдэлэгийн Цэрэндаш

Шүд, тагнайн исгэрээ

1945

Өвөрхөнгай аймгийн Нарийнтээл сум

64.

Шарын Чимэдцэеэ

Уртын дуу

1956

Сүхбаатар аймгийн Уулбаян сум

65.

Амьтаны Чулуун

Дөрвөд бие биелгээ

1946

Увс аймгийн Бөхмөрөн сум

66.

Хөхөөгийн Чулуун

Экил хуурын татлага

1937

Увс аймгийн Тэс сум

67.

Чулуунбаатарын Шархүүхэн

Уртын дуу

1939

Сүхбаатар аймгийн Халзан сум

68.

Чойжамцын Шинэбаяр

Уртын дуу

1950

Дундговь аймгийн Баянжаргалан сум

69.

Төмөрчөдөрийн Шонуу

Уртын дуу

1949

Дундговь аймгийн Баянжаргалан сум

3. Уламжлалт баяр наадам, зан үйл, ёс, тоглоом наадгай, уриа дуудлага

1.

Буриаджигийн Бадарч

Уйгар бөөгийн зан үйл

1960

Хөвсгөл аймгийн Ханх сум

2.

Доржсүрэнгийн Отгонсайхан

Шувуулахуй

1970

Улаанбаатар хотын Баянзүрх дүүрэг

3.

Зандраагийн

Түмэн-Өлзий

Тоглоом, наадгай

1944

Завхан аймгийн Нөмрөг сум

4.

Бүркитханы Хайзым

Бүргэдээр ан хийх зан үйл

1949

Баян-Өлгий аймгийн Сагсай сум

5.

Бизъяагийн Хүүхэндүү

Хөөслөх зан үйл

1942

Өмнөговь аймгийн Манлай сум

4. Байгаль, сав ертөнцийн тухай мэдлэг, уламжлалт арга ухаан

1.

Зандбазарын Оюунгэрэл

Таван хошуу малын уриа дуудлага

1969

Говь-Алтай аймгийн Цогт сум

2.

Ганболдын Чадраабал

Арьс, шир боловсруулах уламжлалт арга

1975

Дорнод аймгийн Баяндун сум

5. Гар урлал

1.

Самбуугийн Батболд

Шагайн харвааны зэмсэг урлал

1949

Архангай аймгийн Эрдэнэбулган сум

2.

Цэнддоогийн Батбуян

Зоосон ширээ

1959

Өмнөговь аймгийн Даланзадгад сум

3.

Гомбожавын Батбуян

Үндэсний бөхийн хэрэгсэл урлаач

1951

Төв аймгийн Сэргэлэн сум

4.

Дашзэвэгийн Гүндэгмаа

Хөхүүр урлах арга барил, Эсгий урлал, дах дэгтий, суран эдлэл

1957

Өвөрхангай аймгийн

Баян-Өндөр сум

5.

Халтарын Дуламсүрэн

Уран хатгамал

1946

Дундговь аймгийн Дэлгэрцогт сум

6.

Лондоншаравын Дэмчиггарав

Хөгжим урлал

1950

Архангай аймгийн Эрдэнбулган сум

7.

Нямбуугийн Ихтөр

Дархан

1958

Өмнөговь аймгийн Манлай сум

8.

Дамдины

Пүрэв

Ходок тэрэг, Тэмээн хөсөг урлал

1969

Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сум

9.

Жаалын

Пүрэв

Уран дархан

1937

Дундговь аймгийн Адаацаг сум

10.

Жамбаагийн Сүхбаатар

Нум, сумын урлал

1940

Дорнод аймгийн Халхгол сум

11.

Махбалын Төрбат

Мөнгөний дархан

1962

Улаанбаатар хот

12.

Должинсүрэнгийн Уламбаяр

Морин хуур урлаач

1963

Дорноговь аймгийн Сайншанд сум

13.

Цэдэнгийн

Цагаан-Өвгөн

Сийлбэр

1933

Хэнтий аймгийн Мөрөн сум

14.

Задийн Цэнгэлсайхан

Уран хатгамал

1956

Баянхонгор аймгийн Баянцагаан сум

15.

Совдын Лувсанзундуй

Уран зураг

1928

Хэнтий аймаг

Эх сурвалж: https://www.legalinfo.mn/annex/details/10451?lawid=14937